Pod tiažou vianočného ošiaľu

Autor: Jaro Horváth | 9.11.2014 o 11:22 | Karma článku: 5,96 | Prečítané:  504x

Vianočný ošiaľ sa pomaly, ale o to istejším krokom približuje k nám. Obchodníci premýšľajú, ako lacno kúpiť a draho predať haraburdy od výmyslu sveta a z Číny, reklamní ľudia zas ako zdevastovať aj posledné kúsky myšlienok na staré dobré tradičné Vianoce. Aj duchovne sebesilnejší jedinec sa tak sotva dokáže ubrániť myšlienkam na vianočnej nôte.

Tak som dopadol po večeroch aj ja, rozmýšľajúc o nich, o Vianociach.. Reku, aké boli po iné roky, aké budú, ak boh dá, tento rok a aj všetky budúce. Nepotrebujem veľa, chtíč po materiálnych svetských veciach sa ma už, zaplať pán boh, netýka, skromný som ako bosá mníška. K nadchádzajúcim Vianociam si želám šťastie, rodinnú pohodu, nech sa opäť všetci zídeme za jedným stolom. Kapustnica bude od rána vyvoniavať po dome a my hladní ako družstevné vlčiaky budeme behať okolo matere a ťahať ju za zásteru. Mamko, dajte aspoň za lyžicu. Mamkó dajte aspoň za prst. Mamko nedá, lebo pôst, lebo kresťanstvo, detváky vydržte do večera, povie a zaženie nás varechou. Do večere beží čas pomaly ako v čakárni u zubára, krátime si čas zvadami. Keď už nastane ona vytúžená chvíľa, zasadneme vôkol stola, otec dá pod obrus peniaze, že by sa nám naskrz ďalšieho roka darilo a  rozreže jabĺčko, daj boh aby nebolo vnútri červivé – to by bolo zlé znamenie. Rýchly otčenáš, poďakovanie pánu za toto jedlo, ktoré budeme požívať z jeho štedrosti, a hlavy ponorené do kapustnice, makových opekancov a ryby. Keď náhlivo dojeme,  my deti sa spolu s otcom odoberieme k stromčeku a mamička umývať riad. Otec sa po štyroch sekundách zarazí, cúvne naspäť do kuchyne a zahlási: „Maminka, vykašli sa teraz na ten riad. JA ho potom umyjem“, s dôrazom na JA. Mamička sa s nevôľou, ale predsa, veď sú Vianoce, podvolí a riad umývať nezačne. Následne všetci vospolo rozbaľujeme darčeky, chválime sa, kto čo objavil v balíku, porovnávame si, kto dostal krajšie ponožky.

Takto to bolo dosiaľ každý roka a ja chcem, že by bolo aj tento rok. Len toto si ja želám na Vianoce. Toto a ešte Playstation 4.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?