Motivačné knižky? Ďakujem, neprosím.

Autor: Jaro Horváth | 13.4.2014 o 13:30 | Karma článku: 11,57 | Prečítané:  1073x

Poznám veľa ľudí, ktorí sa dennodenne dopujú všakovakou motivačnou literatúrou od výmyslu sveta. Hltajú zaručené návody o tom, ako byť úspešní, veria svojim knižným vzorom ako periodickým tabuľkám. Keby sa v múdrej motivačnej knihe písalo, že ráno treba začínať očistným kúpeľom v záchodovej mise, polovica týchto ľudí príde ráno do školy / práce s mokrou šticou.

Aj by niečo urobili inak, ale potom sa zahamujú. Nie, nedá sa, múdra knižka hovorí inak. Čo na tom, že bola napísaná pred desiatimi rokmi a tak, aby pomohla predať v prvom rade samú seba a jej autora, až v druhom rade urobiť z čitateľa tvorivého entuziazmického nadčloveka. Ľudia, ktorí ich čítajú si neuvedomujú, že keď budú robiť všetko ako je to v knihách, nebudú kreatívni a už vôbec nie originálni. Budú len viac či menej nepodarená kópia toho, čo tu už je.

Podľa mňa návod neexistuje. Netreba sa hanbiť za to, pod akým dubom sme vyrástli, kto a ako nás vychoval, ba naopak. Neviem prečo sa, špeciálne na Slovensku, berie za vrchol životného snaženia sedieť v kancelárii korporácie v bratislavskom Apollo biznis centre a vypisovať excelovské tabuľky.

Si dedinčan v meste? Baví ťa čosi stále montovať v starkého garáži? Tak z toho čerpaj, stavaj na tom a pridať k tomu vlastné myšlienky. Skupuj a opravuj staré babety a ani nevieš ako, hipsteri vykúpia všetky tvoje zásoby. Bez srandy. Starká ťa naučila štrikovať, ale v spoločnosti premúdrelých ľudí sa zato hanbíš? Nie je za čo, bez srandy. Opäť viď hipsteri.

Ako tak čítam po sebe, aj tento článok začína byť tak trochu motivačný. Na rozdiel od motivačných kníh však prečítanie tohto článku zaberie 9 minút aj s premýšľaním a ušetrí týždne čítania a mesiace trápenia sa, že to nejde tak, ako je to v ustanovené v knižke. Tieto veci by mal každý nájsť v sebe, pretože jestvuje len potreba byť sám sebou. Potreba vytiahnuť si zo zadku pravítko a veriť svojim postojom, nehanbiť sa za ne a robiť to, čo človeka baví. A úspech sa raz dostaví. A možno aj nie. Ale tak či onak, budete so sebou spokojnejší a šťastnejší, ako keď robíte to, čo je zaručene úspešné.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?