Je ťažké tancovať s diablom za chrbtom

Autor: Jaro Horváth | 13.8.2013 o 17:44 | (upravené 13.8.2013 o 23:05) Karma článku: 4,16 | Prečítané:  661x

Minulý víkend som bol v krajine, ktorá má najviac katolíkov na meter štvorcový v Európe, a zároveň patent na slovo začínajúce na k, končiace na a, označujúce človeka ľahkých mravov, či slabšieho charakteru. Kurwa je to slovo. A veru nebol som tam na krowky ani na iné lahody tamojších trhov. Jednak preto, že sa importujú už aj na Slovensko a dvojak preto, že im neholdujem. A keďže im neholduje ani nikto iný z posádky oldschoolového karavanu značky Volkswagen, pálili sme benzín a drali pneumatiky na ceste do Poľska pre iný dôvod. Tým dôvodom nebolo nič menšie, než koncert fenomenálnych Florence and the Machine na festivale Coke Live 2013.

 

Celý týždeň pred festivalom sa niesol v znamení tŕpnutia, ako to vlastne bude s počasím. Predpoveď pre sobotu a pre Krakow znela: bude pršať, pršať, pršať. A do toho hromy, blesky, proste búrka najväčšieho kalibru. Ale to nás, mladých a statočných Slovákov a Sloveniek nemohlo zastrašiť. Pršiplášte zbalené v ruksakoch nám dodávali nebojácnosť. Do Krakowa sme dorazili po nočnej jazde už skoro ráno. V prvej putike sme si dodali sily nechutným kebabom a kyslou kávou, pochodili centrum mesta, pokochali sa pohľadom na hrad a tak. Taký turistický štandard nemeckých dôchodcov na fakultatívnom výlete. Zabíjanie času, kým príde chvíľa presunu do areálu festivalu, zatiaľ čo vám myseľ blúdi po tom, asi ako veľmi parádny bude koncert, na ktorý sa tešíte ak nie celý život, tak aspoň dobrých pár rokov.

Cestou počas presunu sme zažili prvé nepríjemné prekvapenie. Neskôr sa ukázalo, že tých prekvapení bolo viac, tak ich uvediem len v bodoch.

-          Neznalosť angličtiny u domácich. Ale to je celkovo problém bývalého východného bloku. Našťastie polština je jazyk podobný slovenčine a tak sa to rukami - nohami podarilo vždy nejako ukecať.

-          Žiadna, opakujem žiadna navigácia k areálu. Žiadny billboard, ani len žiadna šatka alebo čo ja viem čo, čo by poukázalo, ahaho Slováci v archívnom karavane, idúci za koncertným šťastím, tu poďte. Nič. Iba jeden mladý muž v oranžovej veste, posielajúcí nás doprava a ukazujúc pritom rukou doľava. Správna možnosť bola b, doľava.

-          Areál  festivalu sa otváral až o štvrtej. Dovtedy ste mohli akurát tak...sedieť na asfalte pred bránou, pokiaľ ste nemali napríklad karavan. My sme ho mali, takže sme v ňom mohli napríklad driemať, alebo pri ňom hrať na trúbke Dont Cry for me Argentina, ako náš šofér Majo.

-          Jesť a piť sa v areáli dalo len vo vyhradenej, plotom ohradenej časti. Teda, bol to skôr koterec, než ohrada. Tlačilo sa tam na pár metroch štvorcových asi milión ľudí a nečapovali tam pivo, iba Heineken, za nekresťanských poldruha eura.

Celý deň, presne ako hlásali predpovede, bola búrka, alebo minimálne hustý dážď na spadnutie. Postupne však, ako pribúdala tma, ubúdalo oblakov, vietor ustál. Nakoniec začali, jedna po druhej, vychádzať aj hviezdy. A tá najjagavejšia zo všetkých hviezd, vyšla presne o dvadsiatej tretej hodine na pódium a volala sa Florence Welch. Odvtedy začal hodinu a pol dlhý maratón spievania, skákania, tlieskania. Bol to tak euforický pocit, že si to človek ani presne nepamätá. Jediné čo s istotou viem, že som si niekde uprostred koncertu pomyslel, že asi takto nejako by mohol vyzerať raj. A hoci viem, že dobrého veľa nebýva, na úplnom konci som si želal ešte aspoň minútu.

Tesne po koncerte nastala presne tá chvíľa, akéhosi vnútorného smútku, prázdna. Chvíľa, keď si človek uvedomí, že vykričané hrdlo od spievania, boľavé nohy od skákania, a páliace dlane od tlieskania sú skvelou investíciou do budúcnosti, keď bude opäť a opäť spomínať na tieto zázračné chvíle. Že to všetko stojí zato.

 

(Názov blogu je voľný preklad vety z piesne od Florence and the Machine - Shake it out)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?