Jarné starosti môjho pána otca

Autor: Jaro Horváth | 30.4.2013 o 10:22 | Karma článku: 8,42 | Prečítané:  633x

Príchod tepla súvisiaci s príchodom jarných mesiacov, znamená pre väčšinu ľudí jasný signál, že je opäť čas zabuchnúť dvere, za zdalo sa až nekončiacou zimou. Vytiahnuť jednostopé premiestňovadlo na ľudský pohon, zvané bicykel, vymeniť galoše za kolieskové korčule, dať si zas o niečo drahšiu zmrzlinu u Juhoslovana. Riskovať salmonelózu, popritom počúvať štebot vtákov, pozerať ako kvety v rozpuku opeľujú medonosné včely a tak ďalej. Pre môjho pána otca znamená tento čas tepla jediné, a to jasný signál, že sa treba začať zaoberať zimou. Respektíve tým, čím budeme cez zimu kúriť, čo budeme polienko po polienku prikladať do strašidelnej pece.

Vymýšľa plány ťažby v lese, dojednáva sa s horárom. Nerobí to pre seba, on je starý vlk, jemu zima neublíži. Robí to pre nás, nechce, aby sme pomrzli. Otec hovorí, že krutá zima udrie znenazdajky a vôbec sa nebude pýtať, prečo sme zaháľali v lete. Takže sa už teším na tie krásne sobotné dni v lone panenskej prírody v okolí obce Horné Mladonice, odkiaľ pán otec pochádza. S pílkou v ruke sa budem cítiť ako najlepší pilčík na svete. Kyslý pot sa mi bude liať do tváre a budú ma štípať ovady. Žiadny strom sa nebude zdať nespíliteľný. Všetky, ktoré horár označí, sa budú triasť o svoju existenciu. Drevo napílene na metrinu ponosíme na veľkú kopu, kde si oddýchne, až kým poň nepríde spásonostná Vetrieska. Tá plne naložená palivovým drevom absolvuje strastiplnú cestu z neprístupnej džungle slovenského lesa až do mesta, priamo k nášmu domu. Tam sa s najväčšou obozretnosťou popíli cinkulárom a prefúrikuje do kotolne, kde drevo v tichosti počká na svoju smrť v pekelných ohňoch našej, už spomenutej strašidelnej pece. Ťažká robota je to, drevko si nachystať, doviezť, uložiť. Nie je to len tak, gombíkom pokrútiť, ako si myslia bytovkári. Veru, krásne soboty nastanú, už čoskoro. Najmä ak ma večer predtým niečo súrne zdrží pri pive. Nuž ale, nechceme pomrznúť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Američania spozorneli. Slovenské kosatce sú hodné Oscara

Babičkina čipka, Zlatovláska či Bratislavský princ nie sú názvy rozprávok, ale originálne odrody irisov a gladiol, ktoré získali prestížne svetové ocenenia.

DOMOV

Architekt: Nikde som nezažil to, čo na Námestí slobody

Socializmus architektovi neprekáža, dôležitá je funkčnosť.


Už ste čítali?